Ile kosztuje futro i skóra

Rozmnażanie nutrii może mieć różne cele. Jednym z nich jest chów ze względu na zapotrzebowanie na futra tych zwierząt. Skóry nutriowe stanowią wartościowy surowiec futrzarski, zaliczany do tzw. futer szlachetnych. Wykonana z nich odzież jest trwała, lekka i efektowna. Są one wyprawiane w stanie naturalnym, czyli bez uszlachetniania, lub jako imitacja innych, szlachetniejszych futer.

Na czym polega uszlachetniania futer? Najprościej rzecz ujmując na przystrzyżeniu ( skróceniu ) włosów pokrywowych i ufarbowaniu na intensywny kolor jednolicie brązowy. Ma na celu uzyskanie imitacji futra wydry. Takie skóry, nazywane „wydrami“ wykorzystywane są najczęściej do wyrobu kołnierzy lub palt ( szczególnie męskich ) oraz czapek.
Skóry nutriowe pozbawione w obróbce włosów pokrywowych ( czyli depilowane ) uzyskują gładką, jedwabistą powierzchnię, dzięki czemu nadają się szczególnie dobrze do wyrobu płaszczy damskich z włosem na wierzchu. W tym przypadku mogą one być delikatnie dobarwione na intensywnie brązowy kolor. Do depilacji nadają się jedynie skóry, które odznaczają się wybitną gęstością włosów puchowych. Dlatego w przemyśle skóry nutriowe zazwyczaj rozcina się wzdłuż boków : część brzuszną ( jako bardziej gęstą ) poddaje się depilacji, a rzadszą część grzbietową przeznacza się do imitacji wyrobu „na wydrę“. Poddane depilacji skóry o niezbyt gęstym podszyciu służą do wyrobu błamów, które stanowią podbicie palt męskich i damskich.

Skóry nutriowe, które nie nadają się na wyroby futrzarskie ( na przykład spilśnione lub zniszczone w obróbce ) przeznacza się do produkcji bardzo poszukiwanego filcu ( tak zwany filc bobrzy ), który służy do wyrobu luksusowych kapeluszy.

Użytecznym surowcem okazuje się być także skóra z ogona nutrii. Po wygarbowaniu jest miękka, mocna i daje się łatwo barwić na różne kolory. Łuskowaty rysunek tej skóry upodabnia ją do jaszczurzej. Może być więc używana do wyrobu galanterii skórzanej, a także letniego damskiego i dziecięcego obuwia, a dokładniej mówiąc ich wierzchów.

Skóry produkowane z nutrii stanowią surowiec stosunkowo łatwy do wyprodukowania i tani. Dzięki tym zaletom możliwa jest duża produkcja konfekcji futrzanej, o niewątpliwych walorach estetycznych i użytkowych. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że zapotrzebowanie na skóry nutrii na światowych rynkach cieszy się niesłabnącą popularnością.

Skóry nutrii są również oceniane pod względem jakości. Warunkami, jakie decydują o zaliczeniu skór do poszczególnych klas jakości są : jakość okrywy włosowej i mizdry oraz wady.